EELK Rapla koguduse IKT-abiinfo
Avaleht > Kuidas kuulata?

Kuidas kuulata?

Kuulata saab:
 • otse veebilehitsejas - saab kohe otsast kuulama hakata ja taustal laaditakse faili edasi alla - kõige mugavam viis! Lisaks saab ka edasi-tagasi kerida.
 • meediamängijaga üle interneti - saab kohe otsast kuulama hakata ja taustal laaditakse faili edasi alla - seda siis kui järgida allpool toodud juhiseid nt VLC puhul. Windows Mediaplayer üldiselt laadib enne alla faili (ajutiste failide kausta) ja siis alles hakkab mängima
 • oma arvutisse salvestatuna saab seda kuulata kui tavalist muusikafaili

Otse veebilehitsejas kuulamiseks on kasutusel Cortado Java applet. Selle töötamiseks on vajalik Java Runtime Environment (JRE) olemasolu.
EELK Rapla koguduse arvutites on JRE üldiselt olemas.
Otseülekande kuulamiseks olla nõus ja vajutada nupule "Run".

Vajadusel laadida see leht uuesti (F5, CTRL+R või vastav rõngasnoole nupp veebilehitseja tööriistaribal) kus asub kuulamise programm (applet).

Kuulamise alustamiseks klõpsata kolmnurga nuppu. Siis tekib kolmnurga asemele kaks püstist kriipsu - selle nupu abil saab nüüd pausile panna.
Kuulamise ajal on võimalik ka edasi-tagasi kerida, liigutades hiire vasakut klahvi all hoides liugurit.
Kuulamise lõpetamiseks klõpsata ruudukujulist nuppu. Üldjuhul kui siirduda teisele lehele või sulgeda kaart/veebilehitseja siis mängimine katkeb kuid kui tihedalt ja kiirelt klõpsida erinevaid salvestusi siis võib juhtuda, et eelmise mängimine ei ole lõppenud ja uus ei saa siis ka alata ja see kuulamise programm (applet) võib seetõttu ka kinni joosta. Vajadusel sulgeda veebilehitseja ja avada see uuesti või kui see ei õnnestu siis logi kasutaja välja või tee juba taaskäivitus arvutile. Protsess peaks olema plugin-container, mida võib vaja olla jõuga sulgeda siis kui enam heli ei tööta. Siis laadida ka see leht uuesti kus kuulamise programm asub. Kui muidu ei saa enam siis taaskäivitus üldiselt aitab. Vajadusel konsulteeri spetsialistiga.

Kuna vaikimisi puhverdab Cortado 200kB siis on iga salvestuse jaoks eraldi leht tehtud. Vastasel korral kui on juba nt 5 salvestust ühel lehel siis puhverdatakse kokku juba 1 MB ja see muudaks arhiivi lehe avamise järjest aeglasemaks. Kuigi puhvri suurust saab muuta siis varem või hiljem on neid salvestusi ikkagi liiga palju ühel lehel ehk siis selle avamine muutub liiga aeglaseks.

NB! Salvestuste kuulamiseks Windows Mediaplayer-iga paigalda OpenCodecs! Windows Mediaplayer ei hakka enne mängima kui ta on kogu faili arvutisse laadinud. Kuna failid on suured siis see võib palju aega võtta.

Otse-eetri kuulamiseks on meediaserveri poolt välja pakutud .m3u lõpuga link. Selle lingi lõpust võib ka .m3u eemaldada - siis mängivad mõned meediamängijad seda isegi paremini. Üldiselt tuleb määrata .m3u failitüübi puhul, et tegemist on esitusnimekirjaga (playlist) - kui laiend .m3u eemaldada siis ei ole esitusnimekirja parameetri määramine sageli enam vajalik.

Meediamängijaga üle interneti Ogg Vorbis (.ogg) helifaili kuulamine
Firefox, MS Internet Explorer, MS Windows Explorer jne nõuavad enamasti terve faili allalaadimist enne kui mängima hakkab. Google Chrome suudab otsast mängima hakata ja taustal laaditakse faili edasi. Samas võib ka Google Chrome-i puhul probleeme tekkida kuna programm on pidevas arenduses ja midagi võib katki olla konkreetses versioonis. Ka võib see sõltuda helifaili kodeerimisest ja selle kooskõlast antud veebilehitsejaga.

Muidugi võib helifaili enne kuulamist ka arvutisse salvestada - siis ei tohiks kuulamisel takistusi olla.
Arvutisse salvestamiseks klõpsata rea alguses oleval väikesel noolekesel ja järgida ekraanile ilmuvaid juhiseid.

Kui soovid kuulata salvestusi otse üle interneti ilma neid vahepeal arvutisse salvestamata siis toimi nii:
 • paigalda VLC kui veel ei ole ning seejärel ava see
 • kopeeri salvestuse aadress (nt eestikeelse Firefoxi puhul hiire paremklõps salvestuse lingil ning vali Kopeeri lingi aadress)
 • seejärel mine VLC aknasse ning vali rippmenüüst Meedia->Ava voogedastus võrgust või vajuta CTRL+N
 • aseta CTRL+V abil või hiire paremklahvi alt Aseta eelnevalt mällu kopeeritud salvestuse aadress sinna lahtrisse
 • klõpsa nuppu Esita
 • ... ja esitus algab...
Kiireks ligipääsuks võib tekitada töölauale (või ka kuskile kataloogi, töölaud on muidugi ka tegelikult üks kataloog) ka ikooni, mis käivitab nt VLC (peab olema eelnevalt paigaldatud) ja argumendina antakse konkreetse helifaili asukoht internetis ette.

Näiteks Windowsis:
 • avada töölaual või peamenüüs oleval VLC ikoonil hiire paremklõpsuga avanevast kiirmenüüst viimane valik (Atribuudid, ingl.k. 'Properties')
 • lahtrisse Sihtüksus (ingl.k. 'Target') lisada tühik ja seejärel helifaili aadress ehk siis lõpuks võiks selle lahtri sisu välja näha selline:
  • "C:\Program Files\VideoLAN\VLC\vlc.exe" "http://meedia.eelkrapla.ee/2011-04-22_Suur_Reede_jumalateenistus_EELK-Rapla.ogg"
 • sulgeda dialoogiaken OK nupuga
 • edaspidiseks kuulamiseks käivitada see ikoon
Analoogselt saab kuulata ja käivitusikoone luua ka veebiraadiote aadressidega.

Kui kasutusel on Linux siis võib avada ka terminali:
 • ALT+F2
 • tipi x-terminal-emulator
.... ja seejärel avada meediamängija koos soovitud aadressiga:
 • mplayer http://meedia.eelkrapla.ee/2011-04-22_Suur_Reede_jumalateenistus_EELK-Rapla.ogg
 • vlc http://meedia.eelkrapla.ee/2011-04-22_Suur_Reede_jumalateenistus_EELK-Rapla.ogg
 • jne (totem, xine, smplayer) - vastavalt sellele, mis meediamängija on paigaldatud
Ka Linuxis on muidugi võimalik graafilisi käivitusikoone luua samal põhimõttel kui Windowsis. Kui kasutusel on KDE, GnomeLXDE siis see praktiliselt ei erinegi Windowsi käitumisest. Kui aga kasutusel on miski askeetlikum töökeskkond siis seal käib ikooni loomine natuke teisiti.

Analoogselt saab kuulata ka veebiraadiot.

Muidugi peab vastav meediamängija eelnevalt olema arvutisse paigaldatud. Selleks ja ka vajalike käivitusikoonide loomiseks pöördu spetsialisti poole kui enda jõud enam üle ei käi.

Oma arvutisse salvestamiseks tuleb klõpsata rea alguses olevat väikest noolekest - siis pakutakse allalaadimist. Teine võimalus hiire paremklahvi alt valida käsklus "Salvesta kui..." (Save as...)

 

Külastusi: